Recenze retro konzole Anbernic RG350

Tenhle článek se vůbec netýká konopné problematiky a bude tím dost vyčnívat. Netýká se konopí ani ničeho co s ním souvisí a hned na úvod řeknu, že retro konzole ani nemám v plánu prodávat. Rozhodl jsem se ho sem umístit ze dvou důvodů. První je, že kombinaci CBD a her mám rád. Druhým důvodem je, že nikdo z ČR tuto konzoli nerecenzoval, nenatočil o ní video a celkově se mi zdá, že retro herní scéna u nás jakoby ani neexistovala. Na konec úvodu zdůrazňuji, že nikoho nenabádám k hraní nelegálně stažených her.

 

Většina z vás nejspíš nebude vůbec vědět, co je zařízení RG350 zač. Já sám jsem se o existenci podobných zařízení dozvěděl teprve před pár měsíci. Hodně dlouho jsem si přál, aby podobné zařízení existovalo, ale jelikož jsem si vystačil s občasným zahráním na emulátorech v počítači, nijak zvlášť jsem se po něm ani nesháněl. O to víc mě překvapilo zjištění, že existuje celá řada zařízení, do kterých jde nahrát retro hry od starých arkádovek až po PSP/DreamCast.

 

Nemám zkušenost s jinými zařízeními a proto nebudu RG350 srovnávat s konkurencí. Stejně jako každý kdo si chce retro konzoli koupit, jsem si musel o pár z nich něco přečíst. Proč jsem si tedy nakonec vybral RG350?

 

Pro RG350 jsem se rozhodl navzdory nejvyšší ceně v kategorii (90 dolarů s obalem a 32gb kartou, kategorie s emulací po PS1/N64)ačkoliv si za ně nekupujete nejvyšší výkon. Bylo pro mě důležité, že má dva analogy, R1,R2,L1 i L2 a má dostatečný výkon na to aby emulovat, to co jsem chtěl hrát(vše až do PS1). Jelikož jsem dlouho vlastnil PSP i NDS, tak jsem neměl potřebu shánět konzoli s vyšším výkonem, kde by šlo hrát i hry z PSP. Jediné emulace, které mi schází jsou N64 a DreamCast. Abych si zahrál i tyhle dvě musel bych buď obětovat R2/L2 tlačítka(Retroid Pocket, který umí i N64) nebo přihodit pěkných pár tisíc (GPD Win2). V době kdy jsem kupoval RG350, ale nebyla ještě dostupná verze Retroid Pocket se skleněným displejem, která již netrpí tvorbou bublin na displeji a tak jsem se ani rozhodovat nemusel. K Retroidu lze přes BT připojit ovladač za pár korun a plnohodnotně hrát i PS1. Musím říct, že kdyby byl Retroid dostupný, tak bych možná koupil Retroid. Ta možnost zahrát si něco z N64 by mě hodně lákala. RG350 emuluje vše až po PS1 bez jakýchkoliv zádrhelů a retro-konzoli jsem si kupoval primárně na gameboy, arkády, snes, segu megadrive a ps1. Velká výhoda oproti Retroidu je rychlejší nabíjení přes usb-c a dlouhá výdrž baterie. Pro některé je nejspíš výhoda i zařízení ‚‘‘na šírku‘‘. Retroid má stejné rozložení jako třeba Gameboy Color, tj. na výšku. Pokud chcete něco ještě levnějšího a vystačíte si s jedním analogem doporučím vám konzoli Playgo, která stojí kolem 60 dolarů. Pokud nechcete hrát ani PS1 hry, bude vám stačit Bittboy 3,5 za cca 30 dolarů.

 

Ale teď už k mým dojmům z RG350.

 

Začnu konstrukcí a pocitem z HW samotného. Od prvního momentu, kdy jsem konzoli vybalil jsem z ní nadšený. Křížový ovladač i tlačítka A,B,X,Y mají naprosto perfektní zdvih a je radost na nich hrát. Kvalitní jsou i oba analogy. Samozřejmě nesnesou srovnání s analogy na Dualshocku, u mého zařízení mají mírnou vůli a u her jako jsou Pokémoni nebo Mario jsem zpočátku zůstával u křížového ovladače. Pak jsem si ale na analog zvykl a teď používám analog vždy, když to jde(a ano například v Pokemonech je křížák namapovaný i na analog). Na rozdíl od většiny těchto zařízení má RG350 kulové joysticky s L3,R3 jako znám z ovladačů a ne jenom posouvací joysticky s pohybem do stran(jako mělo například PSP). Displej má velmi dobré pozorovací úhly a celkově konzole dosahuje konstrukční kvality, jako by ji vyrobilo třeba Nintendo. Nic nikde neskřípe a konzole je velmi lehká, takže z ní neboli ruce ani když hrajete delší dobu vleže. V průhledné variantě vypadá skvěle, jen škoda loga Anbernic(to se fakt moc nepovedlo a kazí jinak povedený design). Na konzoli jsou i tlačítka hlasitosti, přes které lze upravovat i jas displeje. Kapacita baterie mi přijde dostačující, vydrží cca 6-10h hraní (kombinace PS1, GBA a Megadrive titulů). Rozhodně tedy nemusíte při běžném hraní nabíjet každý den. Konzole má i klasický 3,5mm jack na sluchátka. Displej je pro retro hry dostatečný. Určitě ho nelze srovnávat s oled displejem, ale všechny hry na něm vypadají skvěle. Hodně jsem se bál asymetrického rozložení, kdy křížový ovladač je mnohem níž než ABXY tlačítka, ale téměř mi to nevadí, žádné křeče nepociťuji (na PS Vita jsem přitom byl schopný hrát tak hodinu a musel jsem jí odložit). Konzole je tak lehká, že si ji můžu chytit klidně asymetricky s nataženými oběma palci a vůbec to nevadí. Největší slabinou je pro mě umístění L1,L2,R1,R2. Tím, že jsou hned vedle sebe se mi špatně na těle hledají.

 

A teď ke hraní samotnému. Ke konzoli jsem měl v balení 32gb kartu na které bylo cca. 25GB her. Dost jsem jich smazal, abych si na ni mohl nahrát svoje hry. Mám jich v konzoli stovky. Užívám si hraní všech těch starých pecek, jejichž hratelnost je dodnes výborná. Nutno dodat, že na malém displeji vypadají staré hry naprosto skvěle (PS1 stále mám a občas jsem ho hrál na LED TV a na to se nedá dívat). Je to pro mě asi stejná bomba jako když jsem si koupil první e-čtečku (knihy mám sice radši, ale nosit všude s sebou 700 stránkovou knihu vždycky nelze). Konzole podporuje Gameboy, Gameboy Color, Gameboy Advance, Sega Mega Drive, arkádové hry, DOS, MAME, Genesis, Wonderswan, NES, SNES, PS1, NEOGEO, Famicom a další systémy. V podstatě vše až po PS1, rozjede i některé tituly z N64, ale na optimalizaci se ještě pracuje. Vše až po PS1 šlape jak hodinky, plynule a ani u titulů z PS1 se mi zatím nestalo, že by nějaká hra nešla. Někdy konzole začne blbnout a hlásit chybu u romek. Stalo se mi to u GBA i SNES. Po restartu zase všechno šlapalo tak jak by mělo. Největší nepříjemnost se mi zatím stala u Pokémon Leaf Green. Došel jsem až na SS Anne a tam měla hra bug, který hru ukončil. Dostat se tam trvalo cca 10h a když jsem nahrál opravenou verzi hry, tak nenacházela uložená data z předchozí verze. U hry Harry Potter 2 se mi konzole sekla vždy na úvodní obrazovce, ale stačilo přenastavit hodnotu v menu (doteď nemám ponětí co ta hodnota znamená) a od té doby šlape Harry jak po másle. To jen pro ilustraci toho, že to je pořád jen emulace, 100% spolehlivost jako kazetka strčená do GameBoye to mít nemůže (ačkoliv kazetku zase můžete ztratit).

 

Strávil jsem na konzoli už hodně hodin, rozehrál jsem Pokemon Leaf Green, Golden Axe, Super Marion Advance, Super Mario Bros 3, Warioland 4, Duke Nukem, Matt Hoffman Pro BMX, Tony Hawk Pro Skater 4, CoalBoarders 2, GTA 1, Harry Potter 2, Kula World, Abe’s Odyssey a další stovky her čekají na kartě. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by nějaká hra nešla hrát nebo se sekala. Naopak jsem se setkal u mnoha her (SNES a arkády) s brutální obtížností, na kterou jsem už za ta léta zapomněl. Checkpoint není na každém rohu a o nějakém průběžném ukládání si můžete nechat jenom zdát u mnoha titulů.

 

Největší mínus ohledně hraní spatřuji v absenci Sleep Módu. Jsem už zvyklý nevypínat počítač, jen ho zaklapnout, zmíněná čtečka je skvělá i kvůli tomu, že jí vyndám z kapsy a můžu hned číst. U RG350 tohle nefunguje. Pokaždé je potřeba konzoli vypnout a pak zase zapnout, takže to není zábava na pár minut. Po zapnutí najedete na zvolený emulační sw, vyberete hru, ta se naloaduje, musíte se proklikat úvodem hry přes menu, pokračovat ve hře a pak jste teprve ve hře.

 

Druhým mínusem mohou pro někoho být vysoké joysticky. Když se podíváte na konzoli z boku, tak analogy vystupují z těla cca o ¾ z tloušťky celé konzole. Takže zapomeňte na to, že jí v pohodě strčíte do kapsy. Respektive strčíte, ale joysticky se vám budou pořád odírat a hýbat v kapse. Osobně jsem do kapsy nestrkal nikdy ani psp, ndsl, gameboy pocket, color ani vitu a veškeré konzole jsem vždy nosil v obalu, ale pro ty z vás, kteří byste chtěli konzoli do kapsy tohle může být zásadní problém. Nutno dodat, že díky tomu jakou má RG350 fanouškovskou základnu lze na internetu koupit mnohem menší joysticky a na youtube je jednoduchý návod jak je vyměnit.

 

Celkově bych konzoli dal 8 bodů z deseti. Jeden bod ztrácí za omezenou emulaci N64, neschopnost emulace PSP a Dreamcastu a druhý bod za absenci Sleep Módu. Doufám, že se v budoucnu dočkáme konzole, která bude mít dostatečný výkon třeba i na PS2 a půjde uspat a probudit kdykoliv se nám zachce. RG350 nás určitě na pár let zabaví, takže výrobci mají času dost.

2020-03-21T20:17:33+01:0021. března, 2020|